Piosenka jako materiał dydaktyczny wykorzystywana jest w dydaktyce języków obcych od dawna. Jak zauważa Komorowska, piosenkę stosuje się najczęściej przy nauczaniu dzieci (Komorowska 2005, s. 37). Dzieje się tak głównie dlatego, że utwory muzyczne, zwłaszcza te zaśpiewane, podnoszą w dużej mierze atrakcyjność lekcji oraz angażują różne ośrodki percepcji. Ponadto połączenie tekstu z linią melodyczną ułatwia w znacznej mierze jego trwałe zapamiętywanie.

Do znacznych korzyści płynących z włączania utworów muzycznych w obręb dydaktyki języków zaliczyć należy także: trwałe zapamiętywanie słownictwa (nieraz całych fraz) i konstrukcji składniowych. Piosenki, jak wszystkie teksty, są też nośnikami kultury, tym samym przekazują wiele informacji kulturowych na temat naszego kraju, panujących w nim stosunków społecznych itp. Do zadań nauczyciela należy zatem wybór i ocena przydatności określonego tekstu. To my jako nauczyciele powinniśmy szukać odpowiednich materiałów i dobierać je do prowadzonych przez nas zajęć.

Nie ulega wątpliwości, że rozumienie ze słuchu jest sprawnością najczęściej rozwijaną dzięki muzyce. Nawet kiedy wykorzystuje się piosenkę, mając na względzie inne cele dydaktyczne, rozumienie ze słuchu ćwiczy się na marginesie, jest ono jakby efektem ubocznym, bo każde odtwarzanie tekstu śpiewanego lub filmu angażuje i tym samym rozwija tę sprawność językową. Podobnie dzieje się w przypadku biernego słuchania lub tylko słyszenia piosenki. Ludzki mózg pracuje bezustannie, przyswajanie języka, jego melodii, struktur gramatycznych i/lub słownictwa odbywa się nawet w sposób nieuświadomiony dla słuchacza. Zdaniem M. Łaszkiewicz, piosenki, jak żadne inne teksty „słuchane”, nadają się do uczenia studentów domysłu językowego, „pozwalają oswoić ich z niepełnym rozumieniem komunikatów językowych” (Łaszkiewicz 2010, s. 338). Piosenki można także z powodzeniem wykorzystywać w nauczaniu rozumienia ze słuchu na wszystkich poziomach rozumienia tekstu: od rozumienia globalnego do szczegółowego. Osobnego omówienia wymaga fonetyka. 

 

 

Kontakt

+48 722 707 707
ulica Osiedlowa 50c
Zielonki gmina Stare Babice
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Numer konta bankowego 14 1160 2202 0000 0003 2371 1765